BioSmart Set Àr ett fÀrdigt paket med ett flödesfilter med UV-C enhet som hÀngs pÄ filtret, filterpump och slang.
Filterpumpen skickar vattnet till filtret dÀr det passerar genom filtermaterialet som bestÄr av flera skumgummisvampar med olika porer i. Vattnet gÄr sen tillbaka till dammen via utloppet. Ett flödesfilter mÄste placeras i höjd med dammens vattenyta för att vattnet ska kunna sjÀlvrinna tillbaka frÄn dammen.
Rengöring sker genom att du trycker ihop svamparna med handtaget som sitter pÄ varje svamp och sen öppnar ett separat avlopp för att slÀppa ut det smutsiga vattnet.
I paketet ingÄr AquaMax Eco Classic 11500 100 W, BioSmart 36000, Vitronic UVC-enhet 36 W, 5 m spiralslang 38 mm och slangklÀmmor samt 100 ml BioKick startbakterier. Behöver du mer slang Àr det Spiralslang 38 mm du ska köpa till. Tryckhöjden frÄn vattenytan till utloppets placering bör inte överstiga 50 cm.
Installation ska alltid ske över jordfelsbrytare.
| Fabrikat | Oase |
|---|---|
| Garanti | 2 Är (ej rotor, lampa och filtermaterial) |
| Filtertyp | Flödesfilter |
| Placering | Pumpen under vattenytan och filtret pÄ land, minst tvÄ meter frÄn dammen. |
| Inbyggt UVC | Ja |
| SpÀnning | 230 V |
| SpÀnning UV-C | 230 V |
| Transformator | Nej, drivs direkt med 230 V |
| Effekt | Pump 100 W + 36 W för UV-C lampan |
| LĂ€ngd elkabel | 10 m |
| LĂ€ngd elkabel UVC | 5 m |
| MĂ„tt pumphus (HĂBĂL) | 13 cm, 23 cm, 28 cm |
| MĂ„tt filterhus (HĂBĂL)/(HĂâ ) | 41 cm, 60 cm, 92 cm |
| Inlopp | Galler pÄ pump och anslutning för 19, 25, 32 och 38 mm slang pÄ filtret. |
| Utlopp | DN 75 |
| Utlopp backspolning | DN 50 |
| Filtermaterial | Biobollar och filtermatta med olika storlekar pÄ porerna |
| Kapacitet vattenrening utan fisk (mÂł) | 36 |
| Kapacitet vattenrening lite fisk (max 50 cm fisk pÄ 1000 liter vatten, inga koi) (m³) | 18 |
| Kapacitet vattenrening mycket fisk, koi (mÂł) | 9 |
Bruksanvisning till BioSmart 36000
Bruksanvisning till AquaMax Eco Classic 11500
Bruksanvisning till Vitronic 36 W
Till BioSmart
BioSmart Set Àr ett fÀrdigt paket med ett flödesfilter med UV-C enhet som hÀngs pÄ filtret, filterpump och slang.
Filterpumpen skickar vattnet till filtret dÀr det passerar genom filtermaterialet som bestÄr av flera skumgummisvampar med olika porer i. Vattnet gÄr sen tillbaka till dammen via utloppet. Ett flödesfilter mÄste placeras i höjd med dammens vattenyta för att vattnet ska kunna sjÀlvrinna tillbaka frÄn dammen.
Rengöring sker genom att du trycker ihop svamparna med handtaget som sitter pÄ varje svamp och sen öppnar ett separat avlopp för att slÀppa ut det smutsiga vattnet.
I paketet ingÄr AquaMax Eco Classic 11500 100 W, BioSmart 36000, Vitronic UVC-enhet 36 W, 5 m spiralslang 38 mm och slangklÀmmor samt 100 ml BioKick startbakterier. Behöver du mer slang Àr det Spiralslang 38 mm du ska köpa till. Tryckhöjden frÄn vattenytan till utloppets placering bör inte överstiga 50 cm.
Installation ska alltid ske över jordfelsbrytare.
| Fabrikat | Oase |
|---|---|
| Garanti | 2 Är (ej rotor, lampa och filtermaterial) |
| Filtertyp | Flödesfilter |
| Placering | Pumpen under vattenytan och filtret pÄ land, minst tvÄ meter frÄn dammen. |
| Inbyggt UVC | Ja |
| SpÀnning | 230 V |
| SpÀnning UV-C | 230 V |
| Transformator | Nej, drivs direkt med 230 V |
| Effekt | Pump 100 W + 36 W för UV-C lampan |
| LĂ€ngd elkabel | 10 m |
| LĂ€ngd elkabel UVC | 5 m |
| MĂ„tt pumphus (HĂBĂL) | 13 cm, 23 cm, 28 cm |
| MĂ„tt filterhus (HĂBĂL)/(HĂâ ) | 41 cm, 60 cm, 92 cm |
| Inlopp | Galler pÄ pump och anslutning för 19, 25, 32 och 38 mm slang pÄ filtret. |
| Utlopp | DN 75 |
| Utlopp backspolning | DN 50 |
| Filtermaterial | Biobollar och filtermatta med olika storlekar pÄ porerna |
| Kapacitet vattenrening utan fisk (mÂł) | 36 |
| Kapacitet vattenrening lite fisk (max 50 cm fisk pÄ 1000 liter vatten, inga koi) (m³) | 18 |
| Kapacitet vattenrening mycket fisk, koi (mÂł) | 9 |
Bruksanvisning till BioSmart 36000
Bruksanvisning till AquaMax Eco Classic 11500
Bruksanvisning till Vitronic 36 W
Till BioSmart
0480 - 73 73 40
Telefontid vardagar 09:30 - 15:00
LunchstÀngt 12:00 - 13:00
Hossmo GÄrd 140
38892 Ljungbyholm
Vi har ingen direktförsÀljning
pÄ lagret