Perfekt för luftning av större dammar, till exempel på golfbanor eller större naturdammar. Naturdammar där du inte kan rena vattnet kan bli hårt angripna av alger och vatten kan börja lukta illa på grund av det. Med en AquaAir 250 Eco får du en betydligt högre syrehalt i vattnet vilket förbättrar nerbrytningen av näringsämnen och du får bättre vattenkvalité.
AquaAir är lämplig för dammytor upp till 250 m² och har ett justerbart injektormunstycke för riktad syretillförsel med upp till 4 m djupverkan. Den har en lång livslängd tack vara bra konstruktion och element i rostfritt stål. Den arbetar tyst under vattnet men trots det skapar den en stor syretillförsel.
Denna modell går att styra via Oases EGC system, då behöver du ett elskåp som stödjer det som AquaAir 250 Eco kopplas till. Detta gör att du kan reglera varvtalet på pumpen beroende på säsong.
Förläng livslängden på din pump, håll den fri från kalk och smuts med PumpClean.
Installation ska alltid ske över jordfelsbrytare.
| Fabrikat | Oase |
|---|---|
| Garanti | 2 år |
| Placering | Flytande |
| Dimension | (H×B×L ) 31 cm× 55 cm × 73 cm |
| Spänning | 230 V |
| Transformator | Nej, drivs direkt med 230 V |
| Kapacitet | 26000 liter/timme |
| Effekt | 60-440 W |
| Längd elkabel | 30 m |
| Medföljande tillbehör | Monteringsmaterial 2×20 m stålvajer |
| Kan användas med saltvatten | Nej |
Bruksanvisning till AquaAir Eco 250
Perfekt för luftning av större dammar, till exempel på golfbanor eller större naturdammar. Naturdammar där du inte kan rena vattnet kan bli hårt angripna av alger och vatten kan börja lukta illa på grund av det. Med en AquaAir 250 Eco får du en betydligt högre syrehalt i vattnet vilket förbättrar nerbrytningen av näringsämnen och du får bättre vattenkvalité.
AquaAir är lämplig för dammytor upp till 250 m² och har ett justerbart injektormunstycke för riktad syretillförsel med upp till 4 m djupverkan. Den har en lång livslängd tack vara bra konstruktion och element i rostfritt stål. Den arbetar tyst under vattnet men trots det skapar den en stor syretillförsel.
Denna modell går att styra via Oases EGC system, då behöver du ett elskåp som stödjer det som AquaAir 250 Eco kopplas till. Detta gör att du kan reglera varvtalet på pumpen beroende på säsong.
Förläng livslängden på din pump, håll den fri från kalk och smuts med PumpClean.
Installation ska alltid ske över jordfelsbrytare.
| Fabrikat | Oase |
|---|---|
| Garanti | 2 år |
| Placering | Flytande |
| Dimension | (H×B×L ) 31 cm× 55 cm × 73 cm |
| Spänning | 230 V |
| Transformator | Nej, drivs direkt med 230 V |
| Kapacitet | 26000 liter/timme |
| Effekt | 60-440 W |
| Längd elkabel | 30 m |
| Medföljande tillbehör | Monteringsmaterial 2×20 m stålvajer |
| Kan användas med saltvatten | Nej |
Bruksanvisning till AquaAir Eco 250
0480 - 73 73 40
Telefontid vardagar 09:30 - 15:00
Lunchstängt 12:00 - 13:00
Hossmo Gård 140
38892 Ljungbyholm
Vi har ingen direktförsäljning
på lagret