BioMaster 250 är ett högeffektivt, lätthanterligt ytterfilter med ett inbyggt förfilter för akvarium upp till 250 L.
Filtrets fördelar:
Ett nystartat filter kan få luft i systemet första tiden som kommer ut ur utloppet till ditt akvarium. Detta beror på att filtret behöver mogna ordentligt så inget att oroa sig för.
Här hittar du nytt filtermaterial till ditt filter.
| Fabrikat | Oase |
|---|---|
| Garanti | 3 år (ej filtermaterial, rotor och sugproppar) |
| Effekt | 15 W |
| Spänning | 230 V |
| Längd elkabel | 1,5 m |
| Dimension | L 240 B 240 H 370 mm |
| Slanganslutning | För 16 mm slang |
| Passar akvarier upp till (liter) | 250 |
| Maximalt flöde genom filtret | 900 liter/timme |
| Filtervolym | 4,4 l + 0,4 l förfilter |
| Medföljande tillbehör | 4 m slang, filtermedia, adapter, rör för intag och utflöde samt en diffusor. |
| Kan användas med saltvatten | Ja |
Bruksanvisning till BioMaster och BioMaster Thermo
BioMaster 250 är ett högeffektivt, lätthanterligt ytterfilter med ett inbyggt förfilter för akvarium upp till 250 L.
Filtrets fördelar:
Ett nystartat filter kan få luft i systemet första tiden som kommer ut ur utloppet till ditt akvarium. Detta beror på att filtret behöver mogna ordentligt så inget att oroa sig för.
Här hittar du nytt filtermaterial till ditt filter.
| Fabrikat | Oase |
|---|---|
| Garanti | 3 år (ej filtermaterial, rotor och sugproppar) |
| Effekt | 15 W |
| Spänning | 230 V |
| Längd elkabel | 1,5 m |
| Dimension | L 240 B 240 H 370 mm |
| Slanganslutning | För 16 mm slang |
| Passar akvarier upp till (liter) | 250 |
| Maximalt flöde genom filtret | 900 liter/timme |
| Filtervolym | 4,4 l + 0,4 l förfilter |
| Medföljande tillbehör | 4 m slang, filtermedia, adapter, rör för intag och utflöde samt en diffusor. |
| Kan användas med saltvatten | Ja |
Bruksanvisning till BioMaster och BioMaster Thermo
0480 - 73 73 40
Telefontid vardagar 09:30 - 15:00
Lunchstängt 12:00 - 13:00
Hossmo Gård 140
38892 Ljungbyholm
Vi har ingen direktförsäljning
på lagret