BioSmart är ett flödesfilter med inbyggd UV-C enhet med svampar som filtermaterial.
Filterpumpen (ingår ej) skickar vattnet till filtret där det passerar genom filtermaterialet som består av flera skumgummisvampar med olika porer i. Vattnet går sen tillbaka till dammen via utloppet. Ett flödesfilter måste placeras i höjd med dammens vattenyta för att vattnet ska kunna självrinna tillbaka från dammen.
Rengöring sker genom att du trycker ihop svamparna med handtaget som sitter på varje svamp och sen öppnar ett separat avlopp för att släppa ut det smutsiga vattnet.
Tryckhöjden från vattenytan till utloppets placering bör inte överstiga 50 cm.
Installation ska alltid ske över jordfelsbrytare.
| Fabrikat | Oase |
|---|---|
| Garanti | 2 år (ej lampa) |
| Mått filterhus (H×B×L)/(H×∅) | 41×56×38 cm |
| Filtermaterial | Filtermattor med olika storlekar på porerna |
| Filtervolym | – |
| Maximalt flöde genom filtret | 5500 liter/timme |
| Inlopp | Slanganslutning för 19, 25, 32 och 38 mm slang |
| Utlopp | DN 75 |
| Utlopp backspolning | 1½" |
| Inbyggt UVC | Ja, 11 W |
| Spänning UV-C | 230 V |
| Längd elkabel UVC | 3 m |
| Kapacitet vattenrening utan fisk (m³) | 16 |
| Kapacitet vattenrening lite fisk (max 50 cm fisk på 1000 liter vatten, inga koi) (m³) | 8 |
| Kapacitet vattenrening mycket fisk, koi (m³) | 4 |
| UVC-lampans livslängd | 8000-9000 timmar = ca 1 -1½ sommar säsonger |
Bruksanvisning till BioSmart 16000
Till BioSmart
BioSmart är ett flödesfilter med inbyggd UV-C enhet med svampar som filtermaterial.
Filterpumpen (ingår ej) skickar vattnet till filtret där det passerar genom filtermaterialet som består av flera skumgummisvampar med olika porer i. Vattnet går sen tillbaka till dammen via utloppet. Ett flödesfilter måste placeras i höjd med dammens vattenyta för att vattnet ska kunna självrinna tillbaka från dammen.
Rengöring sker genom att du trycker ihop svamparna med handtaget som sitter på varje svamp och sen öppnar ett separat avlopp för att släppa ut det smutsiga vattnet.
Tryckhöjden från vattenytan till utloppets placering bör inte överstiga 50 cm.
Installation ska alltid ske över jordfelsbrytare.
| Fabrikat | Oase |
|---|---|
| Garanti | 2 år (ej lampa) |
| Mått filterhus (H×B×L)/(H×∅) | 41×56×38 cm |
| Filtermaterial | Filtermattor med olika storlekar på porerna |
| Filtervolym | – |
| Maximalt flöde genom filtret | 5500 liter/timme |
| Inlopp | Slanganslutning för 19, 25, 32 och 38 mm slang |
| Utlopp | DN 75 |
| Utlopp backspolning | 1½" |
| Inbyggt UVC | Ja, 11 W |
| Spänning UV-C | 230 V |
| Längd elkabel UVC | 3 m |
| Kapacitet vattenrening utan fisk (m³) | 16 |
| Kapacitet vattenrening lite fisk (max 50 cm fisk på 1000 liter vatten, inga koi) (m³) | 8 |
| Kapacitet vattenrening mycket fisk, koi (m³) | 4 |
| UVC-lampans livslängd | 8000-9000 timmar = ca 1 -1½ sommar säsonger |
Bruksanvisning till BioSmart 16000
Till BioSmart
0480 - 73 73 40
Telefontid vardagar 09:30 - 15:00
Lunchstängt 12:00 - 13:00
Hossmo Gård 140
38892 Ljungbyholm
Vi har ingen direktförsäljning
på lagret