Vattenstenar, vattensprutande figurer och andra vattenarrangemang blir allt mer populära. Med denna pump kan du enkelt göra ett eget arrangemang. Till pumparna i AQ-serien ingår alltid slang och tätningsringar för att det ska tätt mellan slangen och till exempel ett hål i en sten. Detta för att vattnet ska ta rätt väg. Pumparna är mycket energisnåla. Flödet kan justeras med det lilla reglaget på pumpen.
Förläng livslängden på din pump, håll den fri från kalk och smuts med PumpClean.
Installation ska alltid ske över jordfelsbrytare.
| Fabrikat | Pondteam |
|---|---|
| Garanti | 2 år (ej rotor) |
| Placering | Under vattenytan |
| Minsta vattendjup | 3 cm |
| Spänning | 12 V (växelspänning) |
| Transformator | Ja, 12 V medföljer IP44 (utomhus) |
| Effekt | 6 W |
| Längd elkabel | 7,5 m mellan transformator och pump |
| Mått pumphus (H×B×L) | 5 cm, 4,5 cm, 4,5 cm |
| Inlopp | Galler med kran för justering av flöde |
| Utlopp | Anslutning för 12-13 mm slang |
| Elektrisk varvtalsreglering | Nej |
| Kan användas med saltvatten | Nej |
| Max tryckhöjd (är den höjd där pumpen slutar att ge vatten. Mäts från vattenytan till högsta punkten.) i meter | 0.6 |
| Flöde vid 0 m (genom slang) liter/timme | 310 |
| Flöde vid 0,5 m (genom slang) | 50 liter/timme |
| Flöde vid 1 m (genom slang) | 0 liter/timme |
Bruksanvisning till Micropump AQ 300/300 L
Till AQ 300
Vattenstenar, vattensprutande figurer och andra vattenarrangemang blir allt mer populära. Med denna pump kan du enkelt göra ett eget arrangemang. Till pumparna i AQ-serien ingår alltid slang och tätningsringar för att det ska tätt mellan slangen och till exempel ett hål i en sten. Detta för att vattnet ska ta rätt väg. Pumparna är mycket energisnåla. Flödet kan justeras med det lilla reglaget på pumpen.
Förläng livslängden på din pump, håll den fri från kalk och smuts med PumpClean.
Installation ska alltid ske över jordfelsbrytare.
| Fabrikat | Pondteam |
|---|---|
| Garanti | 2 år (ej rotor) |
| Placering | Under vattenytan |
| Minsta vattendjup | 3 cm |
| Spänning | 12 V (växelspänning) |
| Transformator | Ja, 12 V medföljer IP44 (utomhus) |
| Effekt | 6 W |
| Längd elkabel | 7,5 m mellan transformator och pump |
| Mått pumphus (H×B×L) | 5 cm, 4,5 cm, 4,5 cm |
| Inlopp | Galler med kran för justering av flöde |
| Utlopp | Anslutning för 12-13 mm slang |
| Elektrisk varvtalsreglering | Nej |
| Kan användas med saltvatten | Nej |
| Max tryckhöjd (är den höjd där pumpen slutar att ge vatten. Mäts från vattenytan till högsta punkten.) i meter | 0.6 |
| Flöde vid 0 m (genom slang) liter/timme | 310 |
| Flöde vid 0,5 m (genom slang) | 50 liter/timme |
| Flöde vid 1 m (genom slang) | 0 liter/timme |
Bruksanvisning till Micropump AQ 300/300 L
Till AQ 300
Vi och många tillverkare av pumpar anger oftast maximal tryckhöjd eller lyfthöjd på pumpar. Vad är då detta?
Detta är den höjd över vattenytan i dammen som pumpen slutar ge vatten. Tänkt dig att du har en slang rakt upp från pumpen som står i dammen, upp över vattenytan och fortsatt upp i luften.
Den maximala tryckhöjden är då så så högt vattnet kan tryckas av pumpen upp i slangen. För att se vilket flöde pumpen ger vid olika höjder över vattenytan tittar du i tabellen under rubriken "Specifikationer" här på sidan.
0480 - 73 73 40
Telefontid vardagar 09:30 - 15:00
Lunchstängt 12:00 - 13:00
Hossmo Gård 140
38892 Ljungbyholm
Vi har ingen direktförsäljning
på lagret