PondoDrain Mud är en serie dräneringspumpar av hög kvalitet. Klarar att flytta både smutsigt (max 25 mm partiklar i det) och rent vatten från ett ställe till ett annat. Den automatiska på och avstängning genom flottörbrytare gör det säkert att använda den.
Handtaget går att fälla och även fästa ett snöre i om den ska långt ner i vattnet.
Viktigt att du läser bruksanvisningen innan du tar pumpen i bruk.
| Fabrikat | Pontec |
|---|---|
| Garanti | 2 år |
| Effekt | 300 W |
| Spänning | 230 V |
| Längd elkabel | 10 m |
| Utlopp | 1" utvändig gänga + anslutning för 25, 32 och 38 mm slang |
| Kan användas med saltvatten | Nej |
| Flöde vid 0 m (genom slang) liter/timme | 8000 |
| Max lyfthöjd i m | 5 |
| Max nedsänkningsdjup i m | 6 |
| Suger ner till i mm | 85 |
| Partikelstorlek i mm | 25 |
| Dimension | L × B × H: 15 × 16 × 26 cm |
| Minimal påslagningshöjd / maximal frånslagningshöjd | 320 mm / 140 mm |
| Maximal påslagningshöjd / minimal frånslagningshöjd | 430 mm / 70 mm |
Bruksanvisning till PondoDrain Mud 8000/10000/15000/19000
PondoDrain Mud är en serie dräneringspumpar av hög kvalitet. Klarar att flytta både smutsigt (max 25 mm partiklar i det) och rent vatten från ett ställe till ett annat. Den automatiska på och avstängning genom flottörbrytare gör det säkert att använda den.
Handtaget går att fälla och även fästa ett snöre i om den ska långt ner i vattnet.
Viktigt att du läser bruksanvisningen innan du tar pumpen i bruk.
| Fabrikat | Pontec |
|---|---|
| Garanti | 2 år |
| Effekt | 300 W |
| Spänning | 230 V |
| Längd elkabel | 10 m |
| Utlopp | 1" utvändig gänga + anslutning för 25, 32 och 38 mm slang |
| Kan användas med saltvatten | Nej |
| Flöde vid 0 m (genom slang) liter/timme | 8000 |
| Max lyfthöjd i m | 5 |
| Max nedsänkningsdjup i m | 6 |
| Suger ner till i mm | 85 |
| Partikelstorlek i mm | 25 |
| Dimension | L × B × H: 15 × 16 × 26 cm |
| Minimal påslagningshöjd / maximal frånslagningshöjd | 320 mm / 140 mm |
| Maximal påslagningshöjd / minimal frånslagningshöjd | 430 mm / 70 mm |
Bruksanvisning till PondoDrain Mud 8000/10000/15000/19000
0480 - 73 73 40
Telefontid vardagar 09:30 - 15:00
Lunchstängt 12:00 - 13:00
Hossmo Gård 140
38892 Ljungbyholm
Vi har ingen direktförsäljning
på lagret