ProMax MudDrain är en serie dräneringspumpar av mycket hög kvalitet. Perfekt när du behöver flytta smutsigt vatten (max 40 mm partiklar i det) från ett ställe till ett annat. Pumphuset är i rostfritt stål och så även impellern i den. och konstruktionen för övrigt gör att den står mycket stadigt trots att den inte tar mer yta än 17×25 cm. Handtaget går lätt att fälla eller montera bort om du vill. Det finns även öglor för att kunna fästa ett rep i handtaget.
Pumpen kyls effektivt även när du suger lite vatten för inte skada pumpen. Du kan välja mellan automatiskt eller permanent drift. Läs gärna mer om denna funktion i bruksanvisningen.
| Fabrikat | Oase |
|---|---|
| Garanti | 2 + 1 år (extra året om man som kund registrerar produkten hos Oase) |
| Effekt | 1500 W |
| Spänning | 230 V |
| Längd elkabel | 10 m |
| Utlopp | 2" invändig gänga + anslutning för 40 och 50 mm slang |
| Kan användas med saltvatten | Nej |
| Flöde vid 0 m (genom slang) liter/timme | 28000 |
| Max lyfthöjd i m | 12 |
| Max nedsänkningsdjup i m | 7 |
| Suger ner till i mm | 48 |
| Partikelstorlek i mm | 40 |
| Dimension | 17,8 x 24,6 x 45,3 cm |
| Tryck i bar | 1.0 |
| Minimal påslagningshöjd / maximal frånslagningshöjd | 300 mm |
| Maximal påslagningshöjd / minimal frånslagningshöjd | 180 mm |
Bruksanvisning till ProMax MudDrain 25000/30000
ProMax MudDrain är en serie dräneringspumpar av mycket hög kvalitet. Perfekt när du behöver flytta smutsigt vatten (max 40 mm partiklar i det) från ett ställe till ett annat. Pumphuset är i rostfritt stål och så även impellern i den. och konstruktionen för övrigt gör att den står mycket stadigt trots att den inte tar mer yta än 17×25 cm. Handtaget går lätt att fälla eller montera bort om du vill. Det finns även öglor för att kunna fästa ett rep i handtaget.
Pumpen kyls effektivt även när du suger lite vatten för inte skada pumpen. Du kan välja mellan automatiskt eller permanent drift. Läs gärna mer om denna funktion i bruksanvisningen.
| Fabrikat | Oase |
|---|---|
| Garanti | 2 + 1 år (extra året om man som kund registrerar produkten hos Oase) |
| Effekt | 1500 W |
| Spänning | 230 V |
| Längd elkabel | 10 m |
| Utlopp | 2" invändig gänga + anslutning för 40 och 50 mm slang |
| Kan användas med saltvatten | Nej |
| Flöde vid 0 m (genom slang) liter/timme | 28000 |
| Max lyfthöjd i m | 12 |
| Max nedsänkningsdjup i m | 7 |
| Suger ner till i mm | 48 |
| Partikelstorlek i mm | 40 |
| Dimension | 17,8 x 24,6 x 45,3 cm |
| Tryck i bar | 1.0 |
| Minimal påslagningshöjd / maximal frånslagningshöjd | 300 mm |
| Maximal påslagningshöjd / minimal frånslagningshöjd | 180 mm |
Bruksanvisning till ProMax MudDrain 25000/30000
0480 - 73 73 40
Telefontid vardagar 09:30 - 15:00
Lunchstängt 12:00 - 13:00
Hossmo Gård 140
38892 Ljungbyholm
Vi har ingen direktförsäljning
på lagret