Water starlet är en flytande fontän med fem vridbara munstycken där varje är belyst med 6 dioder. Den kör strålarna efter en färdig programslinga (går ej att ändra). Den flyter på ytan men går även att ställa på botten av dammen.
Mycket enkel installation, med 12 V transformator. Placera fontänen i dammen eller baddammen och plugga i transformatorn i uttaget.
Minsta rekommenderat vattendjup vid flytande installation är 40 cm. Vid placering på botten behöver vattendjupet vara minst 8 cm.
Fontänens fördelar och kapacitet:
Förläng livslängden på din pump, håll den fri från kalk och smuts med PumpClean.
Installation ska alltid ske över jordfelsbrytare.
| Fabrikat | Oase |
|---|---|
| Garanti | 2 år (ej rotor) |
| Placering | Flytande |
| Spänning | 12 V (växelspänning) |
| Transformator | Ja, 12 V medföljer IP44 (utomhus) |
| Effekt | 26 W |
| Längd elkabel | 2 m till transformator + 8 m till fontänen |
| Elektrisk varvtalsreglering | Nej |
| Dimension | 14 cm, 27 cm, 33 cm |
| Max fontänhöjd med medföljande munstycken | 70 cm |
Bruksanvisning till Water Starlet
Water starlet är en flytande fontän med fem vridbara munstycken där varje är belyst med 6 dioder. Den kör strålarna efter en färdig programslinga (går ej att ändra). Den flyter på ytan men går även att ställa på botten av dammen.
Mycket enkel installation, med 12 V transformator. Placera fontänen i dammen eller baddammen och plugga i transformatorn i uttaget.
Minsta rekommenderat vattendjup vid flytande installation är 40 cm. Vid placering på botten behöver vattendjupet vara minst 8 cm.
Fontänens fördelar och kapacitet:
Förläng livslängden på din pump, håll den fri från kalk och smuts med PumpClean.
Installation ska alltid ske över jordfelsbrytare.
| Fabrikat | Oase |
|---|---|
| Garanti | 2 år (ej rotor) |
| Placering | Flytande |
| Spänning | 12 V (växelspänning) |
| Transformator | Ja, 12 V medföljer IP44 (utomhus) |
| Effekt | 26 W |
| Längd elkabel | 2 m till transformator + 8 m till fontänen |
| Elektrisk varvtalsreglering | Nej |
| Dimension | 14 cm, 27 cm, 33 cm |
| Max fontänhöjd med medföljande munstycken | 70 cm |
Bruksanvisning till Water Starlet
0480 - 73 73 40
Telefontid vardagar 09:30 - 15:00
Lunchstängt 12:00 - 13:00
Hossmo Gård 140
38892 Ljungbyholm
Vi har ingen direktförsäljning
på lagret