PondoSolar Lily Island är ett flytande näckrosblad med inbyggd solpanel som i sin tur driver en fontänpump. Det ingår fyra olika fontänmunstycken – bara att välja vad som passar dig!
Smidigt och enkelt, allt i ett – bara att lägga i dammen, inga sladdar.
Denna fontän har inget batteri och fontänen kommer endast att ge vatten om det är soligt. Det är viktigt att med jämna mellanrum torka av solcellspanelen (se mera i manualen) för att den ska fungera ordentligt.
Förläng livslängden på din pump, håll den fri från kalk och smuts med PumpClean.
Ska ej köras i temperaturer under 4 grader. Förvara själva pumpen i vatten, frostfritt, när den inte används.
| Fabrikat | Pontec |
|---|---|
| Garanti | 2 år |
| Placering | Flytande |
| Transformator | Nej, drivs med solpanel |
| Spänning | Solpanel 1,3 W |
| Inlopp | Galler |
| Utlopp | Fontän med kran för justering av höjd. |
| Elektrisk varvtalsreglering | Nej |
| Medföljande munstycken | 4 st, 3 st vulkan & 1 st lans |
| Höjd & bredd vulkanmunstycke | Höjd 45 cm |
| IP-klass | 68 |
| Dimension | ∅ 30 cm, Höjd inkl pump 9 cm |
| Mått pumphus (H×B×L) | 45×47×47 mm |
| Kapacitet | 150 liter/timme |
Bruksanvisning till PondoSolar Lily Island
PondoSolar Lily Island är ett flytande näckrosblad med inbyggd solpanel som i sin tur driver en fontänpump. Det ingår fyra olika fontänmunstycken – bara att välja vad som passar dig!
Smidigt och enkelt, allt i ett – bara att lägga i dammen, inga sladdar.
Denna fontän har inget batteri och fontänen kommer endast att ge vatten om det är soligt. Det är viktigt att med jämna mellanrum torka av solcellspanelen (se mera i manualen) för att den ska fungera ordentligt.
Förläng livslängden på din pump, håll den fri från kalk och smuts med PumpClean.
Ska ej köras i temperaturer under 4 grader. Förvara själva pumpen i vatten, frostfritt, när den inte används.
| Fabrikat | Pontec |
|---|---|
| Garanti | 2 år |
| Placering | Flytande |
| Transformator | Nej, drivs med solpanel |
| Spänning | Solpanel 1,3 W |
| Inlopp | Galler |
| Utlopp | Fontän med kran för justering av höjd. |
| Elektrisk varvtalsreglering | Nej |
| Medföljande munstycken | 4 st, 3 st vulkan & 1 st lans |
| Höjd & bredd vulkanmunstycke | Höjd 45 cm |
| IP-klass | 68 |
| Dimension | ∅ 30 cm, Höjd inkl pump 9 cm |
| Mått pumphus (H×B×L) | 45×47×47 mm |
| Kapacitet | 150 liter/timme |
Bruksanvisning till PondoSolar Lily Island
0480 - 73 73 40
Telefontid vardagar 09:30 - 15:00
Lunchstängt 12:00 - 13:00
Hossmo Gård 140
38892 Ljungbyholm
Vi har ingen direktförsäljning
på lagret