Denna pump säljs inte längre. Ersätts av AQ 350 12 V.
Två munstycken och flödesreglering medföljer till fontänen.
Vill du istället använda pumpen utan fontän medföljer anslutningar för 12/13 mm slang.
Höjd som fontänpump:
Med vulkanmunstycke kan höjden varieras mellan 13 och 17 cm
Med klockmunstycke kan höjden varieras mellan 16 och 21 cm (Tänk på att munstycket behöver vara minst 5-10 cm över vattenytan för bra effekt.)
OBS! I Bruksanvisningen visas tre rör till fontänsatsen, men det medföljer 1 st ca, 5cm långt.
Förläng livslängden på din pump, håll den fri från kalk och smuts med PumpClean.
Denna pump är endast för inomhusbruk.
Miljöbilderna visar exempel på ett klockmunstycke och ett vulkanmunstycke, se nedan för höjder för just denna pump.
Klocka
Klockmunstycket som är en av de munstycken som medföljer denna pump upplevs oftast som liten. Är det just det munstycket du vill använda rekommendera vi stället Fontänpumpen AQ 700.
| Fabrikat | Pondteam |
|---|---|
| Garanti | 2 år (ej rotor) |
| Placering | Under vattenytan (endast inomhus) |
| Minsta vattendjup | 5 cm |
| Spänning | 230 V |
| Transformator | Nej, drivs direkt med 230 V |
| Effekt | 5,8 W |
| Längd elkabel | 1,7 m |
| Mått pumphus (H×B×L) | 6 cm, 4 cm, 8 cm |
| Inlopp | Galler |
| Utlopp | Fontän eller invändig ¼" gänga och anslutning för 12/13 mm slang |
| Elektrisk varvtalsreglering | Nej |
| Kan användas med saltvatten | Nej |
| Medföljande munstycken | 2 st, klocka & vulkan |
| Höjd & bredd vulkanmunstycke | 25 cm och 30 cm |
| Bredd med klock/lavamunstycke | 10 cm |
| Max tryckhöjd (är den höjd där pumpen slutar att ge vatten. Mäts från vattenytan till högsta punkten.) i meter | 0.7 |
| Flöde vid 0 m (genom slang) liter/timme | 380 |
| Flöde vid 0,5 m (genom slang) | 220 liter/timme |
| Flöde vid 1 m (genom slang) | 0 liter/timme |
Bruksanvisning till Microfontänpump 350i
Denna pump säljs inte längre. Ersätts av AQ 350 12 V.
Två munstycken och flödesreglering medföljer till fontänen.
Vill du istället använda pumpen utan fontän medföljer anslutningar för 12/13 mm slang.
Höjd som fontänpump:
Med vulkanmunstycke kan höjden varieras mellan 13 och 17 cm
Med klockmunstycke kan höjden varieras mellan 16 och 21 cm (Tänk på att munstycket behöver vara minst 5-10 cm över vattenytan för bra effekt.)
OBS! I Bruksanvisningen visas tre rör till fontänsatsen, men det medföljer 1 st ca, 5cm långt.
Förläng livslängden på din pump, håll den fri från kalk och smuts med PumpClean.
Denna pump är endast för inomhusbruk.
Miljöbilderna visar exempel på ett klockmunstycke och ett vulkanmunstycke, se nedan för höjder för just denna pump.
Klocka
Klockmunstycket som är en av de munstycken som medföljer denna pump upplevs oftast som liten. Är det just det munstycket du vill använda rekommendera vi stället Fontänpumpen AQ 700.
| Fabrikat | Pondteam |
|---|---|
| Garanti | 2 år (ej rotor) |
| Placering | Under vattenytan (endast inomhus) |
| Minsta vattendjup | 5 cm |
| Spänning | 230 V |
| Transformator | Nej, drivs direkt med 230 V |
| Effekt | 5,8 W |
| Längd elkabel | 1,7 m |
| Mått pumphus (H×B×L) | 6 cm, 4 cm, 8 cm |
| Inlopp | Galler |
| Utlopp | Fontän eller invändig ¼" gänga och anslutning för 12/13 mm slang |
| Elektrisk varvtalsreglering | Nej |
| Kan användas med saltvatten | Nej |
| Medföljande munstycken | 2 st, klocka & vulkan |
| Höjd & bredd vulkanmunstycke | 25 cm och 30 cm |
| Bredd med klock/lavamunstycke | 10 cm |
| Max tryckhöjd (är den höjd där pumpen slutar att ge vatten. Mäts från vattenytan till högsta punkten.) i meter | 0.7 |
| Flöde vid 0 m (genom slang) liter/timme | 380 |
| Flöde vid 0,5 m (genom slang) | 220 liter/timme |
| Flöde vid 1 m (genom slang) | 0 liter/timme |
Bruksanvisning till Microfontänpump 350i
Vi och många tillverkare av pumpar anger oftast maximal tryckhöjd eller lyfthöjd på pumpar. Vad är då detta?
Detta är den höjd över vattenytan i dammen som pumpen slutar ge vatten. Tänkt dig att du har en slang rakt upp från pumpen som står i dammen, upp över vattenytan och fortsatt upp i luften.
Den maximala tryckhöjden är då så så högt vattnet kan tryckas av pumpen upp i slangen. För att se vilket flöde pumpen ger vid olika höjder över vattenytan tittar du i tabellen under rubriken "Specifikationer" här på sidan.
0480 - 73 73 40
Telefontid vardagar 09:30 - 15:00
Lunchstängt 12:00 - 13:00
Hossmo Gård 140
38892 Ljungbyholm
Vi har ingen direktförsäljning
på lagret